• متن اجرای چوب پلاست

  اجرای چوب پلاست

  اجرای چوب پلاست

   
  نصب چوب پلاست مقدماتی دارد که در این مقاله آن ها را بررسی می کنیم و همچنین در زمینه انتخاب پروفیل برای نما چوبی و پوشش کف صحبت می کنیم.

  مراحل اجرای چوب پلاست

  اجرا چوب پلاست شامل سه مرحله می باشد. زیر سازی با پروفیل فلزی ، نصب چوب پلاستیک ها و نصب قرنیزها. تراز بودن سطح زیر چوب پلاست از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور معمول زیرسازی سطوح برای نصب چوب پلاست با ساخت شاسی از جنس پروفیل آهنی انجام می شود. قابلیت نصب مستقیم چوب پلاستیک روی پروفیل آهنی در افزایش سرعت اجرا تاثیر بسزایی دارد. درصورتیکه اجرای نما یا کف ترکیبی است و از متریال های دیگری نیز استفاده می شود، مطمئن شوید که مجموع ضخامت زیرسازی و پروفیل چوب پلاست محاسبه شده باشد. از سنگین کردن زیرسازی آهنی و استعمال بیش از حد قوطی اجتناب کنید
   

  اجرای نما چوبی با چوب پلاست

  جهت اجرای نما با چوب پلاست از سطح مقاطع متفاوت می توان استفاده کرد که به طور کلی در دو دسته قرار می گیرند:
  • قالبهای های فاق و زبانه
  • قالبهای های ساده یا تایل
  اجرای چوب پلاست به کمک فاق و زبانه در قالب چوب پلاست
   

  نصب چوب پلاست ساده یا تایل

  اجرای قالب های فاق و زبانه به این صورت است که پروفیل ها کنار یکدیگر جفت می شوند. چوب پلاست با پیچ سرمته زد زنگ بر روی پروفیل ثابت می گردد. گل پیچ‌ داخل فاق قرار گرفته و رویت نمی شود. همچنین عایق رطوبت نیز می باشد در صورتی که قالب های ساده بیشتر به صورت لووری یا کرکره ای با درز ژوئن اجرا می‌گردد و عایق رطوبت نمی‌باشد.
  نصب چوب پلاست در نما معمولاً از پایین به بالا، بسته به نوع طراحی در کنج ها و نبش ها به صورت فارسی بر یا ساده ادامه پیدا می‌کند. در اجرای نما با چوب پلاست شاسی کشی فلزی در دو جهت افقی و عمودی اجرا می گردد. جهت اول هم راستا با جهت نصب پروفیل های چوب پلاست و با فواصل آکس تا آکس قوطی ۸۰ سانتی متر. الباقی پروفیل ها در خلاف جهت نصب پروفیلهای چوب پلاست و فاصله آکس تا آکس قوطی ها بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر بسته به نوع پروفیل چوب پلاست مصرفی در نما تعیین می‌گردد. سپس چوب پلاست مستقیم روی قوطی قرار گرفته، تراز و شاقول می‌شود و مستقیماً با پیچ به قوطی متصل می گردد. قبل از اجرا چوب پلاستیک باید دقت شود که سر و ته شاخه ها حتما برش خورده و از حالت فابریک کارخانه خارج شود. 

  جزئیات اجرا چوب پلاست
   

  کف سازی با چوب پلاست

  برای اجرای چوب پلاست در کف سازی با متراژ پایین مثل تراس های منازل مسکونی می‌توان از موزاییک های چوب پلاست استفاده کرد. این موزاییک ها به صورت فاق و زبان طراحی شده و نصب آن نیاز به تخصص خاصی ندارد و به راحتی بدون نیاز به ابزار قابل نصب میباشد . موزاییک ها را میتوان بدون برش در کنار یکدیگر با طرح های متفاوت چیدمان کرد و فضای باقیمانده بین کف سازی و دیوارها را با پرکننده هایی چون سنگ های تزئینی یا چمن مصنوعی پر نمود.
  موزاییک چوب پلاست یا تایل چوب پلاست

    در کف سازی با متراژهای بالاتر نصب شاخه های چوب پلاست روی زیر سازی های فلزی انجام می شود. فضایی که برای اجرای کفسازی با چوب پلاست انتخاب شده است باید دارای شیبی مناسب حدود ۳ درصد یا بیشتر به سمت خروجی های آب باشد. نکته قابل توجه سطح تمام شده  کار است که با پروفیل آهنی و چوب پلاست ها حداقل به 11 سانتی متر می رسد. این نکته از نظر اجرای فضاهای مجاور و همچنین جهت بازشو ها حائز اهمیت می باشد.
  کف سازی سطوح با چوب پلاست کاملا تراز اجرا می شود. در شروع نصب ( مشابه اجرای نما ) نیاز به دو جهت پروفیل کشی در دو جهت عمود بر هم داریم. جهت اول هم راستا با شاخه های چوب پلاست با فواصل حداکثر آکس تا آکس ۸۰ سانتی متر و جهت دوم عمود بر جهت اول قوطی ها با فواصل حداکثر آکس تا آکس ۳۰ سانتی متر نصب می گردد. سپس شاخه های چوب پلاست از یک طرف به ترتیب روی کف سازی قرار گرفته، اولین شاخه مستقیما با پیچ روی قوطی ها نصب می شود. شاخه های دوم به بعد به وسیله کلیپس نصب می شود. به این صورت که ابتدا کلیپس ها را در شیار جانبی چوب پلاست و سپس در محلی که قوطی کشی فوقانی انجام شده به قوطی پیچ می‌کنیم. پس از آن شاخه بعدی به موازات شاخه قبل اضافه می شود تا انتهای کار که شاخه آخری هم مانند شاخه اول مستقیماً با پیچ به پروفیل زیرسازی متصل می گردد.
  نکته قابل توجه اینکه در کف سازی (مشابه موارد دیگر اجرای چوب پلاست) سر و ته شاخه ها با عمود بر برش خورده و از حالت فابریک کارخانه خارج شود.
   
   
  اینفوگراف مزایای چوب پلاست
   

   

   
  link
  خوانندگان مقاله اجرای چوب پلاست مطالب زیر را نیز مطالعه کرده اند


تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق است به عطا گروپ
طراحی سایت توسط شرکت داده پردازی پویان